Vyro šešėlyje

Vyro šešėlyje

This slideshow requires JavaScript.


Laura Mateckytė
laura.mateckyte@fc.vdu.lt

Viena įdomiausių ir labiausiai mane dominančių, traukiančių, verčiančių laužyti galvą problemų – tai moters padėtis islamą išpažįstančiose šalyse. Skaitydama europiečių moterų, ištekėjusių už islamą išpažįstančių vyro gyvenimo pasakojimus, kiekvieną kartą jaučiuosi taip, tarsi būčiau patekusi į visai svetimą pasaulį. Skaitydama kiekvieną kartą galvojau – kiek tose knygose tiesos? Draudimas moteriai net žvilgtelti į vyrų pusę, gimdymas, atliekant Cezario pjūvį be jokių nuskausminamųjų, visagalė vyrų valdžia, nuolatinis ir neišvengiamas smurtas.. Kiekvieną kartą kankino ta pati įkyri mintis – galbūt europietės moterys, patekusios į joms svetimą pasaulį, nesugėbėjo prisitaikyti, iškraipė įvairias tradicijas ir papročius, nesuvokė jų prasmės? Galbūt leidėjai, norėdami pagerinri prekybą, privertė tas moteris sustirštinti spalvas? Tikriausiai niekada nesužinosiu atsakymų į šiuos klausimus. Nuvykusi į Tunisą, mano pačią pirmą aplankytą islamišką šalį (kažkodėl mane traukia tos šalys – egzotiškos spalvos, karščiu alsuojančios dykumos, oras, net virpantis nuo karščio, kalnai ir uolos, ir alyvmedžių giraitės…), vaikščiojau po vietinius kvartalus, aplenkdama turistų pamėgtas aikšteles ir turgus, leidau sau nuklįsti giliau, ten, kur viešpatauja tikras, nepagražintas gyvenimas. Moterų mačiau labai mažai. Jauną žmoną, tikriausiai kokių trylikos metų, kurią, stipriai sugniaužęs už rankos, vedėsi tikriausiai trigubai už ją vyresnis sutuoktinis. Nenuspėjamo amžiaus moteris, atsivedusias būrius įvairaus amžiaus vaikus, ištisai mirkstančius jūroje. Šios matronos, apsigobusios juodomis skaromis, niekada nesimaudydavo šiltame vandenyje. Jaunutė kambarinė, kuri susižavėjusiomis akimis žiūrėjo į mano baltą odą – ir tai viskas. Moterys Tunise (priminsiu, Tunisas buvo viena iš liberaliausių islamiškų šalių pasaulyje. Sakau „buvo“, nes vis dėlto nežinau, kokia padėtis yra dabar, po revoliucijos) viešpatauja savo tvirtovėse – namuose. Ką slepia tų namų sienos? Kas yra tos nematomos moterys – nuolankios vergės ar gerbtinos namų valdovės?

Man taip pat beprotiškai įdomu, kaip savo padėtį suvokia pačios islamiškų šalių moterys? Jų pozijos skiriasi. Vienos moterys, džiaugiasi joms atsivėrusiomis galimybėmis – vaikščioti nenuleidus galvos ir nesidengti čadra, mokytis, studijuoti…Kitos moterys priešinasi tokioms naujovėms, mėgina aiškinti, jog europiečiai nesugeba teisingai suvokti jų tradicijų. Pavyzdžiui, Chammuda Abdalati bandymas paaiškinti moterų padėtį Islame http://islamas.8k.com/mpi.htm . Ji teigia, jog, nors moterys ir vyrai Islame turi skirtingas teise ir pareigas, vis dėlto jie yra lygūs. Ji teigia, jog moteris čadra, šydas yra ne pažeminimo, o orumo ženklas. Kuo daugiau moteris yra prisidengusi, tuo saugesnė ji jaučiasi. Jų nuomone, moterys ir vyrai netampa lygūs vien dėl to, jog gali neprisidengti.

Vis dėlto, islame egzistuoja daugybė kitų draudimų, skirtų moterims. Kodėl taip yra? Tradiciškai musulmonai seka pranašo Mohamedo gyvenimo pavyzdžiu. Pranašas, atrodo, buvo linkęs manyti, jog moterys yra potencialaus blogio šaltinis – šventuose raštuose jis dažnai kalba apie neracionalius moterų veiksmus, aistras, kurie griauna musulmonų visuomenės moralinį tvirtumą, todėl raštuose itin dažnai pateikia perspėjimų, jog vyrai turi atsargiai bendrauti su moterimis. Pranašas taip pat apibrėžia ir lytinio gyvenimo sąlygas – jis teigia, jog moteris niekada negali atsakyti vyrams, išskyrus numatytus atvejus. Jai atsisakius, vyras gali panaudoti smurtą. Šioje vietoje derėtų paminėti jog moterų mirtingumas musulmoniškose šalyse yra gerokai didenis nei vyrų – ir dėl mano jau minėto smurto, ir dėl itin dažnų gimdymų, prastų sanitarinių sąlygų.

Aš, dvidešimt penkerių metų netekėjusi europietė, džiaugiuosi, jog negimiau ten, vyrų šešėlyje. Kita vertus, ir europietės moterys susiduria su problemomis – stereotipais. Moterų laisvė čia taip pat yra ribojama, tačiau tie ribojimai yra kitokie, ne tokie primityvūs. Moterys yra įspraudžiamos į tam tikrus stereotipų rėmus, kurie apriboja jų laisvę ir saviraišką. Kita vertus, man geriau stereotpai, nei čadra…

Reklama

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Connecting to %s

%d bloggers like this: