Tapatybė(s) internete

Birutė Birgelytė
birute.birgelyte@fc.vdu.lt

Interneto vartotojų aktyvumas dažnai yra siejamas su asmenybės daugialypiškumu: kiekvienas prisijungimo vardas, kuriuo naudojiesi virtualioje erdvėje, suteikia tau galimybę sukurti savo naująjį „aš“, t. y. išryškinti vis skirtingus savo asmenybės aspektus. Ekstremaliais atvejais, šis „pasikrikštijimas“ gali virsti įrankiu iš pagrindų suformuoti savo naują tapatybę. Pavyzdžiui, pavyzdingas šeimos tėvas gali virsti nepataisomu virtualiuoju Kazanova. Norint pažaboti vaizduotės, galinčios turėti rimtas pasekmes realiame gyvenime, ribas, bandoma kontroliuoti internetinę tapatybę, ją standartizuojant, t. y. plečiant OpenID identifikatorių sistemą.

Įdomus virtualiosios tapatybės aspektas – tautiškumo klausimas. Nors iš pirmo žvilgsnio atrodytų, kad interneto vaidmuo, skleidžiant kosmopolitiškas pažiūras, yra neabejotinas, žurnalistas Virginijus Savukynas atkreipia dėmesį į virtualiosios erdvės svarbą iš naujo tvirtinant lietuvišką tapatybę:

„Laikraščiai sukūrė tautas XIX amžiuje, internetas neleis joms numirti XXI amžiuje. Dabar naujojo amžiaus knygnešiai yra tie, kurie kuria įvairius lietuviškus diskusijų forumus, internetinius puslapius ir portalus“.

Savukyno tvirtinimu, besidalindami savo pastabomis ir įžvalgomis apie gyvenimą svetur ir ieškodami joms analogijų Lietuvoje, keliaujantys lietuviai bei lietuviai emigrantai skatina kritiškai pažvelgti į lietuviškumo sampratą, surasti jai alternatyvių raiškos būdų. Šį pilietinį diskursą reikėtų vertinti iš idealaus piliečių forumo, kurį pasiūlė vokiečių filosofas ir sociologas Jürgenas Habermasas, pozicijų: įvairūs diskusijų portalai, svetainės, komentarai užtikrina galimybę daryti įtaką tam tikriems politiniams sprendimams demokratinėje visuomenėje. Vienu iš tokių pavyzdžių galėtų būti naujienų portale Anglija.lt, skirto Didžiosios Britanijos lietuviams, užvirusios diskusijos apie dvigubos pilietybės klausimą.

Kalbant apie tapatybę internete, svarbu tarti keletą žodžių apie asmens tapatybės vagystę. Žurnalistės Jūratės Ablačinskaitės įžvalga padeda atskleisti šios problemos sudėtingumą:

„Asmens tapatybės vagystė internete gali reikšti riziką asmens reputacijai. Tikrovės neatitinkančios informacijos paskleidimas pasirašant kito asmens vardu arba asmeninės informacijos paskleidimas reputaciją internete gali sugadinti nepataisomai…“

Deja, bet Ablačinskaitės žodžiai dažnai pasitvirtina (ne)virtualioje realybėje – pasisavinus kito asmens vardą ir jo gyvenimą, galima padaryti daug (ne)materialinės žalos tiek jam pačiam, tiek jo artimiesiems. Kita vertus, šis manipuliavimas gali suteikti realios naudos – kad ir pasitenkinimą kito žmogaus kančia. Tad kodėl gi nepabandžius?

Reklama

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Connecting to %s

%d bloggers like this: