Delfi pilietis

Arnoldas Bukelis
arnoldas.bukelis@gmail.com

Kai populiariame naujienų portale delfi.lt startavo šis projektas, kažkodėl prisiminiau kelias dalis turėjusią „Policijos Akademijos“ epopėją. Vienoje iš jų buvo paskelbta pilietinė akcija: „citizens on patrol“, kas išvertus pažodžiui reikštų „piliečių patrulis“, t. y. bendruomenės narys, gelbstintis policijos pareigūnams ir atliekantis kelias jų funkcijas. Filme ši akcija pasiteisino. Profesionalūs žurnalistai ir pilietinė žurnalistika –  šios dvi sąvokos, ypač populiarios dabar. Socialiniai tinklai, YouTube, įvairūs blogai – tai priemonės, kurių dėka visuomenės nariai, nebūdami žurnalistais, gali atlikti jų darbą.

Aptardami kardinalius pokyčius medijose, kaip pavyzdį galime pateikti projektą „Delfi pilietis“. „Pilietis“ jau susilaukė nemažo visuomenės susidomėjimo. Kiekvienam lietuviui natūraliai kyla klausimas: „Kam tai naudinga? “  Visų pirma naudinga pačiai delfi.lt „kontorai“ –  žurnalistams, projekto kuratoriams. Naudinga ir kiekvienam piliečiui, kuris turėdamas galimybę prieiti prie interneto gali išreikšti savo susirūpinimą, kelti klausimus, bandyti spręsti problemas ir t. t.

Be to, jeigu turi pakankamai laiko gvildenti visuomenės aktualijas, už tai gauni ir prizų. Prizai – paprasti, tačiau sakoma, kad dovanotam arkliui į dantis nežiūrima. Antras klausimas: „Kodėl?“  Kodėl Delfi „kontorai“ tai naudinga? Galime pasamprotauti, jog tai yra nesibaigiančios informacijos srautas, o tos informacijos reikia visiems. Be to, tai sąlygiškai nemokama informacija, USB atmintukas ar kavos puodelis turbūt atsieina mažiau nei piniginė išraiška žurnalistui. Patiems žurnalistams tai yra naudinga todėl, kad jie gauną „žalią medžiagą“, ją šiek tiek pakoregavę turi padorų straipsnį, istoriją ar komentarą.

Ši simbiozė tarp visuomenės ir žurnalistų (Delfi „kontoros“) tuo neapsiriboja: rubrika „Piliečio žurnalistikos mokykla“ atveria žmogui žurnalistikos užkulisius, moko jį tinkamai rinkti, apdoroti informaciją, tik iškyla klausimas – tinkamai kam? Ar delfi.lt portalui, ar jie moko taip, kaip universitetuose moko būsimus žurnalistus? Ir kokią nuomonę pilietis susidaro apie žurnalistiką iš tų 6 minučių trukmės mokomųjų filmukų? „Delfi pilietis“ projekto populiarumas socialiniuose tinkluose Lietuvos mastu – labai vidutinis. Twitter jo nėra, o Facebook gerbėjų skaičius nesiekia nė 3000.

Galbūt apie šį projektą galima kalbėti kaip apie įvairių informacijos lygių būsimą susiliejimą, žurnalistikos kaip profesijos nykimą ir kiekvieno mąstančio ir norinčio netylėti visuomenės nario aktyvų dalyvavimą virtualioje erdvėje sprendžiant nesibaigiančias problemas.

Reklama

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Connecting to %s

%d bloggers like this: